ul. Karlińska 27, 60-438 Poznań

Pasy napędowe płaskie i klinowe

W zależności od rodzaju posiadanych maszyn, dobrane pasy odpowiedzialne za przeniesienie mocy muszą być dobrane idealnie. To one zapewniają ciągłość pracy urządzenia, jednak powstaje pytanie czym charakteryzują się poszczególne modele.

Pasy napędowe płaskie

Dostępne egzemplarze z tej kategorii przede wszystkim charakteryzują się możliwością działania przy imponujących prędkościach. Pozwala na to ich konstrukcja, która umożliwia przyleganie całą powierzchnią pasa do koła. Zależnie od budowy maszyny i zastosowanych w niej rozwiązań można wyróżnić modele z cięgnem poliamidowym, poliestrowym lub aramidowym.

Pracę płaskich modeli wyróżnia także cicha praca i możliwość przenoszenia napędu w jednym lub w dwóch kierunkach. Dzięki swojej elastycznej konstrukcji nie wyciągają się, zachowując swój kształt przez cały okres eksploatacji. Przekłada się to na komfort ich użytkowania, gdyż zamontowane na maszynie nie wymagają późniejszego naciągania. Warto również pamiętać, że płaskie modele są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wodne lub oleiste zanieczyszczenia. Wszystko to przekłada się na możliwość instalowania ich w maszynach pracujących w miejscach o dużym zapyleniu, jak na przykład przy obróbce drewna, czy w urządzeniach rolniczych. Większość płaskich modeli stworzona została w taki sposób, że materiał cierny jest umieszczony z jednej strony, choć u najlepszych dystrybutorów w ofercie dostępne są również dwustronne. Takie egzemplarze przekładają się na wysoką odporność na tarcie przy jednoczesny niewielkim poborze energii.

Pasy napędowe klinowe

Tego typu egzemplarze, w przeciwności do swoich płaskich odpowiedników, znajdują zastosowanie w miejscach o niewielkim zapyleniu. Jest to spowodowane trapezowymi klinikami wchodzącymi w konstrukcję koła, które zaciskając się nie mogą napotykać przeszkód w postaci kamyków, czy trocin. Przeznaczone są do przenoszenia napędu pod dużymi obciążeniami i najlepiej sprawdzają się m.in. w prasach, czy ładowarkach taśmowych i rolkowych.

Podczas pracy paska klinowego można w którymś momencie usłyszeć pisk. Niestety, ale dźwięk tego typu informuje użytkownika o możliwej awarii. Efektem tego często okazuje się luz, który trzeba wyeliminować przez naciągnięcie paska. Na jego wadliwą pracę może też mieć wpływ dostawanie się wilgoci. Warto więc zapewnić odpowiednie warunki, w jakich działać ma sprzęt w naszym przedsiębiorstwie. Jednak taki niechciany dźwięk, może również oznaczać wyeksploatowane koło, które będzie wymagało interwencji. W przypadku, gdy zostało ono w dużej mierze wytarte, najlepszym sposobem na wyeliminowanie piszczenia będzie wymiana niesprawnego koła.