ul. Karlińska 27, 60-438 Poznań

Sposoby konserwacji pasów przemysłowych

Mimo że pasy przemysłowe należą do grona mechanizmów stosunkowo bezawaryjnych, warto zadbać o ich prawidłową konserwację, która zapewni długotrwałe i bezproblemowe  działanie. Prostota tego typu komponentów sprawia jednak, że proces ten nie należy do przesadnie skomplikowanych – co bez wątpienia jest jednym z powodów popularności tego rozwiązania – a przestrzegając kilku prostych zasad jesteśmy w stanie znacząco wydłużyć okres eksploatacji.

Konserwacja pasów przemysłowych w kilku krokach

Istotnym aspektem dbania o żywotność tego rodzaju mechanizmu jest bieżące monitorowanie usterek i uszkodzeń mechanicznych. Wszelkie zarysowania, odpryski czy pęknięcia mogą stanowić początek poważnej awarii, jeśli nie zostaną usunięte w porę. Ważna jest także kontrola samej taśmy pod względem elastyczności, jak również reagowanie na  niecodzienne dźwięki i zapachy generowane przez mechanizm.

Działaniem, które wpisuje się w powyższe zalecenia, jednocześnie zasługując na szczególną wzmiankę, jest kontrola napięcia pasa przemysłowego. Od tego parametru zależy nie tylko  trwałość samej taśmy, ale także wydajność całego mechanizmu. Zbyt duży naciąg skutkuje nadmiernym obciążeniem konstrukcji. Zbyt luźno zamontowana taśma powoduje z kolei  niepożądane poślizgi. Oba przypadki prowadzą do nadmiernego zużycia taśmy oraz łożysk wałów.

Nie można również zapomnieć o utrzymaniu ogólnej czystości mechanizmu. Wszelkie zabrudzenia – na przykład plamy z oleju – usuwać należy przy pomocy specjalnych preparatów  chemicznych. Stosowanie jakichkolwiek narzędzi do mechanicznego usuwania zanieczyszczeń – szczotki druciane, papier ścierny – może doprowadzić do uszkodzeń, które znacznie  zmniejszą żywotność układu. Długotrwałe narażenie na wilgoć lub substancje oleiste może pogorszyć właściwości fizyczne taśmy.

Zadbaj o prawidłową konserwację pasów przemysłowych

Rozsądna i regularna konserwacja pasów przemysłowych jest kluczem do długotrwałej i bezawaryjnej eksploatacji. Dlatego też warto stosować się do powyższych zaleceń, aby jak najdłużej cieszyć się sprawnym mechanizmem.