ul. Karlińska 27, 60-438 Poznań

Zasady działania transportujących taśm modularnych

Stanowią jedno z najbardziej wszechstronnych i wydajnych rozwiązań w obszarze produkcyjnych linii transmisyjnych – nie bez powodu taśmy modularne są z powodzeniem stosowane w wielu różnych gałęziach przemysłu. Cechą wyróżniającą ten rodzaj konstrukcji – chociażby na tle tradycyjnych pasów – a zarazem i jego największą zaletą, jest niewątpliwie unikalna budowa. Zastanówmy się zatem, co tak naprawdę decyduje o stale rosnącej renomie tego rozwiązania.

Budowa i zastosowania transportujących taśm modularnych

Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju taśmy wykonane są niewielkich modułów, które składają się na ciągłą powierzchnię transportującą. Te z kolei powstają z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które formowane jest w procesie wtrysku. Materiał stosowany do produkcji segmentów cechuje się niezwykle korzystnym współczynnikiem odporności chemicznej, dzięki czemu możliwy jest również bezpieczny kontakt z żywnością.

To właśnie segmentowa konstrukcja taśmy transportującej stanowi główne źródło zalet płynących z tego rozwiązania. Przede wszystkim stwarza ona niemal nieograniczone możliwości w kwestii rozbudowy linii, gdyż dodanie dodatkowych modułów nie wymaga naruszenia struktury elementu. Wynika z tego również dodatkowa korzyść – w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych eliminuje to potrzebę wymiany całego pasa, pozwalając usunąć jedynie niesprawny segment lub ich partię.

Cała konstrukcja oparta jest wałach obrotowych. Tutaj również mamy stosunkowo duże możliwości dostosowania linii, gdyż może ona opierać się na wałach o profilu okrągłym lub kwadratowym, naturalnie w wielu dostępnych formatach. Koła zębate, stanowiące główny element napędowy transportującej taśmy modularnej, również formowane są przy użyciu metody wtryskowej, a montowane są przy pomocy śrub dociskających.

Segmentowa konstrukcja kluczem do wszechstronności

Możliwość niemal dowolnego dostosowania wymiarów linii produkcyjnej oraz uniwersalność w zakresie specyfiki transportowanego materiału bez wątpienia przyczyniły się do popularności tego rozwiązania. Tego rodzaju konstrukcje znajdziemy między innymi w przemyśle spożywczym, chemicznym, motoryzacyjnym czy meblowym.