ul. Karlińska 27, 60-438 Poznań

Znaczenie kół napędowych

Przenośniki taśmowe lub łańcuchowe to jedne z najpopularniejszych elementów maszynerii, której celem jest bliski transport towarów różnego typu. Głównym komponentem tego rodzaju infrastruktury — któremu najczęściej poświęca się największą uwagę podczas projektowania i konserwacji linii — bez wątpienia są właśnie rzeczone taśmy i łańcuchy. Jednak to właśnie koła napędowe odpowiedzialne są faktyczne wprawienie całej konstrukcji w ruch. Ich rola jest o tyle istotna, że to od nich zależy duża część parametrów i kultury pracy przenośnika. Więcej o tym poniżej.

Znaczenie kół napędowych w obrębie przenośnika taśmowego

Głównym zadaniem kół napędowych w ramach konstrukcji, jaką jest przenośnik taśmowy, jest transfer momentu obrotowego na element transportujący. Dzieje się tak za sprawą siły tarcia oddziałującej pomiędzy poszczególnymi elementami układu. Elementem pośredniczącym w przypadku przenośników pasowych są najczęściej pasy klinowe lub zębate. W zależności od charakteru konstrukcji sposób przekazania siły wprawiającej w ruch taśmę jest nieco inny — choć ogólna zasada oraz efekt we wszystkich przypadkach jest podobny.

Istotne jest również, aby odpowiednio dobrać rodzaj kół napędowych do specyfiki samego układu. W przypadku przenośników łańcuchowych powinny one być wykonane z podobnego materiału, co sam łańcuch — przede wszystkim ze stali lub żeliwa — aby uniknąć przedwczesnych uszkodzeń wynikających z nadmiernego zużycia. Jeśli chodzi o modele pasowe, tutaj najczęściej stosuje się warianty wykonane z aluminium oraz stali. Także wielkość komponentów z tej kategorii powinna zostać dopasowana do charakteru przenośnika.

Komponenty przenośników taśmowych — dowiedz się więcej!

Koła napędowe stanowią jeden z podstawowych elementów każdego przenośnika — aby dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju komponentów, koniecznie sprawdź pozostałe wpisy dostępne na naszej stronie internetowej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, nie wahaj się — skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji.